;
روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

6 تیر 1403
- 0 دیدگاه 21 بازدید 1 پسندیده اند

5 تیرماه، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدریکی از مهمترین مشکلات اجتماعی،اقتصادی وبهداشتی است که عوارض ناشی ازآن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکورد اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد.

۲۶ ژوئن برابر با ۵ تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است.کنفرانس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ ۱۷ تا ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملتها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد و درآن سندی با عنوان"C.M.O" به تصویب کشورهای شرکت کننده رسید که خط مشی همه جانبه اقدامات در امر کنترل مواد مخدر را از سوی کشورهای شرکت کننده مشخص و آنان را متعهد می کند تا اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند.به همین مناسبت و سالروز تصویب این سند ۲۶ژوئن بنام روز جهانی مبارزه با موادمخدر اعلام شد.


🔶 مبارزه با مواد مخدر عزم جزم می خواهد

                                                           
از ۲۶ ژوئن سال ۱۹۸۷ که در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در شهر وین به منظور ابراز عزم ملت‌ها در خصوص مبارزه با پدیده ی شوم مواد مخدر تشکیل شده بود و روز ۲۶ ژوئن مصادف با ۵ تیر را به عنوان روزی نمادین برای مبارزه جهانی با مواد مخدر نشان کردند متاسفانه نه تنها از شدت و سرعت گسترش تولید و توزیع این مواد خانمان‌سوز کاسته نشد بلکه با تولید و توزیع نسل های شیمیایی جدیدتر و خطرناک تر آن ها تهدیدی جدی در کمین جامعه بشریت بروز و ظهور یافت.

بی شک تولید، توزیع و قاچاق مواد مختلف اعتیادآور با جاذبه های فروان اقتصادی، باندها و حتی دولت های بسیاری را به مسیر این تجارت سیاه سودآور می کشاند و آن را در زمره چهار تجارت پر درآمد جهان قرار می دهد و ره آور سودای این صنعت-تجارت کثیف که رد پای منافع دول مستکبر را به وضوح میتوان در آن مشاهده نمود چیزی جز نابودی و فنای سرمایه های انسانی، اجتماعی و اقتصادی ملت های مختلف نیست.

کشور ایران به دلیل قرار گرفتن در یکی از موادخیزترین نقاط دنیا و همچنین واقع بودن در مسیر ترانزیت این مواد شوم، سالیان سال است که مخاطرات و هزینه های انسانی، اجتماعی و اقتصادی آن را پرداخته و می پردازد و همزمان به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مبارزه کننده و قربانی مواد مخدر جهان شناخته می شود.

کشور ما در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر با تقدیم صدها شهید راه خود را همچنان ادامه می دهد و در حوزه مقابله امنیتی، بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی نیز دستگاه های مختلف متولی امور نیز برنامه هایی را در سالیان گذشته داشته اند که برخی از برنامه های اجرا شده نتوانسته است همگام با سرعت رشد و گسترش این بلای سیاه حرکت کرده و در کاهش تقاضا موثر واقع شوند.

اما دولت یازدهم با باور این مهم که معضل اعتیاد و مصرف مواد مخدر یک پدیده و مساله اجتماعی است و مبارزه با آن نیز رویکردی متناسب با خود را می طلبد، رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را مطرح نموده و انتظار می رود در صورتی که عزم جزمی از سوی متولیان امر وجود داشته باشد کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش آسیب های اجتماعی و سلامت جامعه را به ارمغان آورد.

از ارکان اصلی رویکرد اجتماعی می توان به این موارد اشاره کرد:


1️⃣ آموزش؛ آگاه سازی جامعه از خطرات و مضرات مواد مخدر و اعتیادآور با ترویج و توسعه آموزش های مرتبط

2️⃣ رسانه های جمعی؛ که می توانند به عنوان ابزارهای آگاهی دهنده در انتقال مفاهیم و اطلاعات مرتبط با موادمخدر و مضرات آن (حساس سازی جامعه) به جامعه ایفای نقش نمایند.

3️⃣  گروه ها و افراد مرجع و ذینفوذ؛ مانند هنرمندان، ورزشکاران، سیاستمداران و ... که می توانند با ایجاد کارزارهای رسانه ای و مجازی در خصوص مضرات مواد مخدر، بر دوستداران خود و عموم مردم تاثیرگذار باشند.

4️⃣ خانواده ها؛ که با افزایش آگاهی و دانش خود در خصوص مواد مخدر و همچنین برخورد مناسب با فرزندان و اعضای خانواده آنان را در مسیر داشتن زندگی سالم و عاری از مواد هدایت و محافظت نمایند که در این خصوص شعار روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با عنوان " ابتدا بشنو ! گوش کردن به کودکان و جوانان گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آنهاست" مبین این امر و وظیفه خطیر خانواده ها در مقابله با گرایش اعضای خانواده به ویژه فرزندان به مواد مخدر و غلطیدن در دام شوم اعتیاد می باشد.

5️⃣ سازمان های مردم نهاد (NGO)؛ سازمان های مردمی قدرتمند در سراسر دنیا توانسته اند به واسطه نفوذ و نزدیکی به لایه های مختلف جامعه و با ورود به مباحث گوناگون از جمله مسائل اجتماعی نقش به مراتب موثرتری نسبت به دولتها در کاهش آسیب های اجتماعی ایفا نمایند و دولتها تنها به عنوان سیاستگذار کلان و ناظر، مسیر مورد نظر را برای چنین سازمان هایی هموار و تسهیل نموده اند.

6️⃣ تشکیلات خرد اجتماعی؛ مشارکت عمومی افراد و اجتماعات خردتر مانند محلات، اصناف، مدارس، دانشگاه ها، کارخانجات و کارگاه ها و ... که هر کدام از آن ها طیف های تقریبا همسان و مشابهی را از نظر فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی و شغلی در خود جای داده اند، در امر مبارزه و مقابله با اعتیاد می تواند تاثیرگذار باشد.

دیدگاه شما

captcha