;
دانستنی هایی در رابطه با ویتامین A

دانستنی هایی در رابطه با ویتامین A

31 خرداد 1399
- 0 دیدگاه 33 بازدید 1 پسندیده اند

دانستنی هایی در رابطه با ویتامین A

 وجود ویتامین A در بدن برای رشد و نمو طبيعی و حفظ بافت پوششی ضروری است و برای حفظ ديد در شب نيز ضرورت دارد. به نمو طبيعی استخوان کمک کرده و در تشكيل دندان طبيعی تاثير دارد در ضمن به عنوان آنتی اكسيدان عمل می كند اما مقادير بالای آن سمی است. به طوری که مقادیر مورد نیاز برای بدن انسان در دوره های مختلف سنی متفاوت است بدن نوزادان در روز 400 الی 500 ميكروگرم، کودکان 600 الی 900 ميكروگرم، بزرگسالان 700 الی 900 ميكروگرم، زنان باردار 750 الی 770 ميكروگرم و در دوران شیردهی خانم ها بین 1200-1300 ميكروگرم ویتامین A نیاز دارند.


کمبود ویتامین A در بدن تاثیر سوئی بر بینایی فرد دارد به طوری که در اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می‌شود که به این بیماری گزروفتالمی می‌گویند. اگر کمبود خیلی شدید شود فرد نابینا خواهد شد؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می‌کند.

ویتامین A در زخم‌های پوست، جوش‌ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی دارد و کمبود آن موجب دیر درمان شدن زخم می‌شود.


 

جگر، قلوه، شير، مارگارين غنی شده، زرده تخم مرغ، سبزی های برگ دار زرد و سبز تيره، زردآلو، طالبی و هلو از مواد غذایی به شمار می روند که دارای ویتامین A می باشند و با مصرف آنها ویتامین مورد نظر به بدن راه پیدا می کند.

ویتامین A موجود در مواد غذایی در اثر نور، گرما و روش های معمول طبخ پايدار است ولی تحت تاثير اكسيداسيون، خشكی، دماهای خيلی بالا و نور فرابنفش تخريب می شود.  

این ویتامین در درمان زگیل یا دانه‌های پوستی، عفونت‌های مختلف در بدن و بیماری های دستگاه تنفسی و سلول‌های مخاطی نقش اساسی دارد، پس مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین A را حتما در برنامه غذایی خود داشته باشید.  


منبع:https://bit.ly/2NbmKfB


دیدگاه شما

captcha