;
آیا ویروس کرونا از راه فاضلاب و توالت فرنگی منتقل می شود؟

آیا ویروس کرونا از راه فاضلاب و توالت فرنگی منتقل می شود؟

30 اردیبهشت 1399
- 0 دیدگاه 33 بازدید 1 پسندیده اند

آیا ویروس کرونا از راه فاضلاب و توالت فرنگی منتقل می شود؟

یکی از پرسش هایی که درباره ویروس کرونا مطرح می شود احتمال انتقال این ویروس از راه فاضلاب و توالت فرنگی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از  NHK WORLD-JAPAN، در جریان شیوع ویروس سارس (سندروم تنفسی حاد) در سال ۲۰۰۳ خبرهای پراکنده ای درباره شیوع این ویروس از طریق نشت لوله فاضلاب منتشر شد، با توجه به اینکه گفته میشود کرونا ویروس جدید شباهت هایی به کرونا ویروس سارس دارد، این پرسش مطرح می شود که آیا امکان دارد چنین وضعیتی در مورد ویروس جدید کرونا نیز اتفاق بیفتد؟

ویروس جدید و ویروس سارس هر دو به یک خانواده از ویروس ها به نام کرونا تعلق دارند. ویروس کرونایی که باعث سارس شد، نه تنها در گلو و ریه ها بلکه در روده ها نیز تکثیر میشود.

زمانی که ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ در نقاط مختلف جهان میان مردم گسترش یافت، یک ابتلای دسته جمعی در یک مجتمع مسکونی در هنگ کنگ گزارش شد.

این شک وجود داشت که علت این ابتلای گروهی قطرات حاوی ویروس بوده باشد که از لوله های فاضلاب قدیمی نشت کرده بودند.

پروفسور کاکو میتسوئو از دانشگاه پزشکی و داروسازی توهوکو که در زمینه اقدامات پیشگیرانه در برابر بیماری های مسری تخصص دارد، اشاره می کند که خطر انتشار این ویروس از طریق لوله های فاضلاب در کشورهایی که شرایط بهداشتی نسبتا خوبی دارند، کم است.

اما او گفت که امکان دارد ویروس ها به سطوح توالت و نواحی اطراف آن بچسبند و شما با لمس کردن آن سطوح آلوده با دستانتان به آن آلوده شوید. او می گوید که مردم باید قبل از کشیدن سیفون درپوش توالت فرنگی را ببندند و مطمئن شوند که پس از استفاده از توالت دستان خود را بطور کامل می شویند.

او می گوید که مردم باید برای رعایت موارد بهداشتی در زندگی روزمره خود شیرهای آب، روشویی ها و دستگیره های در را به طور کامل ضدعفونی کنند.


منبع:https://www.sbmu.ac.ir/index.jsp?siteid=518&fkeyid=&siteid=518&pageid=45171&newsview=91958

دیدگاه شما

captcha