;
شبکه توزیع چیست؟

شبکه توزیع چیست؟

26 خرداد 1399
- 0 دیدگاه 83 بازدید 0 پسندیده اند

شبکه توزیع چیست؟

      شبکه توزیع، گروهی متصل به سیستم‌های ذخیره‌سازی و سیستم‌های حمل و نقل است که موجودی کالا را دریافت می‌کنند و سپس آنها را برای مشتریان می‌فرستد. این یک نقطه میانی برای انتقال محصولات از تولید‌کننده به مشتری نهایی، به طور مستقیم یا از طریق یک شبکه خرده‌فروشی است. یک شبکه توزیع سریع و قابل اعتماد در یک جامعه مصرف‌کننده ضروری است.


شبکه توزیع

      زنجیره تأمین کالاها، می‌تواند یک شبکه توزیع گسترده‌ای از "محصولات" و "موقعیت مکانی مشتری" را شامل شود. یک تولیدکننده ممکن است یک شبکه توزیع برای سرویس‌دهی به عمده‌فروشان داشته باشد که در آخرین لینک زنجیره تأمین، کالا را در فروشگاه‌های خرده‌‌فروشی خود می‌فروشند. در عوض، یک زنجیره تأمین ساده می‌تواند یک تولید‌کننده را به محصولات (وارد شده به شبکه توزیع) و سپس به طور مستقیم به مصرف‌کنندگان، متصل کند.

مکان (نزدیکی به مشتری) و کیفیت زیرساخت، ویژگی های مهم یک شبکه توزیع هستند. علاوه بر این، توابعی نظیر ذخیره‌سازی، مدیریت و حمل و نقل در یک فرآیند توزیع، به منظور رفع نیازهای خاص یک شرکت برای خدمت به مشتری، تنظیم شده‌اند. برای یک شبکه توزیع کامل، یک شرکت باید نیازهای تجهیزات، کارگران، سیستم‌های فناوری اطلاعات و جایگاه حمل و نقل را برنامه‌ریزی کند.


انتخاب کانال

ترجیحات مصرف کننده 

      اول و مهم تر از همه "عادت‌ها و رفتار‌های مصرف‌کننده" بیشتر از هر چیز استراتژی یک کانال را تعیین می‌کنند. اگر همه مشتریان سازمان دوست دارند در Walmart خرید کنند، ممکن است شروع قفسه‌بندی محصولات به صورت Walmart، ایده هوشمندانه‌ای باشد. اگر مصرف‌کنندگان تمایل زیادی برای پیدا کردن یک محصول مشخص در یک کانال مشخص داشته باشند، سازمان‌ها باید تلاش کنند تا این اتفاق بیفتد. ( تا جایی که هزینه‌های فرصت از مزایای بالقوه کمتر باشد.)


هزینه

     برخی از کانال‌ها نسبت به بقیه هزینه بیشتری دارند. کالاهای کم‌هزینه در خرده‌فروشی‌های ارزان‌قیمت، بهتر عمل می کنند. با این حال، فروش مستقیم، واسطه‌های بین کاربر و تولید‌کننده را از بین می‌برد و از این رو می‌تواند حتی هزینه کمتری داشته باشد. (البته حمل و نقل، ذخیره‌سازی و سایر تدارکات باید در نظر گرفته شود.) عمده‌فروشان مایل به خرید کالاهای بزرگ هستند، اما معمولا با تخفیف قابل توجه. در بسیاری از موارد، منحنی حداکثر درآمد کلی، یک ابزار مفید در تعیین حجم مطلوب در قیمت مطلوب یک شرکت برای تحقق یک تقاضای بازار است.


نام تجاری

      سازمان ها به منظور ایجاد یک کانال، اتحاد‌های استراتژیک ایجاد می‌کنند و این اتحادها بر روی ابتکارات کلی مارک (برند) تجاری هر دو طرف منعکس خواهد شد. اگر خرده‌فروشان آنلاین، یک نوع خاصی از اقلام را ذخیره کنند، کاربران آن خرده‌فروش آنلاین دو برند را با هم مقایسه خواهند کرد. این می‌تواند بر چگونگی دیدگاه مصرف‌کنندگان هر دو شرکت تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، یک سازنده قهوه‌ساز نمی‌خواهد محصولش در یک خرده‌فروشی حراجی بیافتد، زیرا قدرت برند را در نظر مصرف‌کننده کاهش می‌دهد. فروش بالای یک محصول نهایی در یک کانال توزیع کم هزینه، می‌تواند فروش را کاهش دهد و سودآوری ( از طریق ارائه قیمتی که تولید کننده به آن علاقه مند نیست) را کاهش دهد.


بومی‌سازی


      در اقتصاد جهانی فعلی، بومی‌سازی از طریق انتخاب کانال‌های بازاریابی مؤثر و ورود به بازارهای جدید، امری مفید است. برای مثال، تولید‌کننده کالاهای خانگی مانند مواد شوینده، می‌تواند به راحتی کالاهای خود را در اروپا و ایالات متحده بفروشد. سؤال برای انجام این کار، این است که خرده‌فروشان چگونه کار می‌کنند و چگونه نام تجاری را به مشتریان معرفی می‌کنند. انتخاب کانال استراتژیک می‌تواند تا حد زیادی توانایی سازمان را برای دستیابی به این هدف بهبود بخشد.


دیدگاه شما

captcha