;
معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد: تهران؛ پاشنه آشیل کنترل کرونا/ روند افزایشی کرونا در خوزستان

معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد: تهران؛ پاشنه آشیل کنترل کرونا/ روند افزایشی کرونا در خوزستان

21 اردیبهشت 1399
- 0 دیدگاه 66 بازدید 1 پسندیده اند

معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد: تهران؛ پاشنه آشیل کنترل کرونا/ روند افزایشی کرونا در خوزستان

معاون کل وزارت بهداشت گفت: کلی کشور در حوزه کرونا نزولی است، اگر این روند نزولی حفظ شود و ادامه یابد، ممکن است بعد از ماه رمضان تصمیمات و پیشنهاداتی در ستاد کشوری ارائه شود.
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: تأکید می‌کنم که گرمای آب‌وهوای یک منطقه دلیل از بین رفتن کرونا نیست و مثال بارز آن هم استان خوزستان و درجاتی از استان بوشهر است. بنابراین، باید در همه استان‌ها اقدامات بهداشتی و درمانی را رعایت کنیم و آماده باشیم تا بعد از فصل گرما هم با این ویروس مواجه خواهیم شد.
 
درصد بالای ابتلا در تهران و روند افزایشی در خوزستان
وی درباره روند صعودی کرونا در تهران و خوزستان و احتمال بازگشت تعطیلی‌ها، گفت: در تهران به دلیل جمعیت بالا، درصد بالایی از ابتلاها را داشته است. روند خوزستان هم افزایشی است. قاعدتا سیاست ما به صورت شهرستانی و بر اساس کم‌خطر، خطر متوسط و خطر بالاست. اگر در جایی بازگشایی‌ها موجب افزایش بیماری شود و یا به دلیل خصوصیت اپیدمی یک شهرستان و یا خصوصیات اجتماعی آنجا، اگر بازگشایی باعث شود که با تشدید موارد ابتلا مواجه شویم، حتما تصمیمات سختگیرانه ‌تر و بازگشت به گذشته را خواهیم داشت.
دکتر حریرچی تأکید کرد: اهواز دومین شهر کشور از نظر میزان حاشیه‌نشین محسوب می‌شود و در حال حاضر تمرکز موارد افزایش بیماری در خوزستان هم در اهواز است که حتما باید تدابیر مناسبی برایش چیده شود. امروز هم جلسه ستاد استان تهران با حضور وزیر بهداشت و مسئولان استانی و سایر دستگاه‌های استانی بود. خود تهران هم از نظر خصوصیات خاصی که از نظر تراکم جمعیت و جمعیت شناوری که روزانه به تهران اضافه می‌شود و از نظر تبادلی که با مناطق دیگر دارد و از این نظر که تعداد قابل توجهی از مردم به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، جای مهم و خطیری برای ماست و می‌‌تواند در کنترل کرونا پاشنه آشیل ما باشد.
 
تصمیم‌‌گیری درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بعد از ماه رمضان
وی درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نیز گفت: درباره مدارس گفته می‌شود که اولین جایی باشند که بسته می‌شوند و آخرین جایی باشند که باز می‌شوند. برخی درباره دانشگاه‌ها نیز چنین نظری داشتند. همان‌طور که اعلام شده با توجه به اینکه روند کلی کشور در حوزه کرونا نزولی است، اگر این روند نزولی حفظ شود و ادامه یابد، ممکن است بعد از ماه رمضان تصمیمات و پیشنهاداتی در ستاد کشوری ارائه شود. قاعدتا اگر بازگشایی دانشگاه‌ها را داشته باشیم، حضور در کلاس‌ها اختیاری خواهد بود نه اجباری. امیدواریم که اگر شرایط به همین خوبی پیش روند و این روند نزولی حفظ شود، بتوانیم آخر ترم امتحانات را به صورت حضوری برگزار کنیم و برای ترم بعد آماده شویم.
 
وضعیت بازگشایی رستوران‌ها
دکتر حریرچی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی رستوران‌ها، عنوان کرد: واقعیت این است که رستوران بیرون‌بر به این معنی نیست که حتما با پیک برده شود و اگر فردی خودش هم حضورا به رستوران مراجعه کند و غذا را دریافت کرده و ببرد، بیرون‌بر محسوب می‌شود، اما اگر در رستوران سرو و غذا خوردن انجام شود و یا وضعیت بیرون‌بر منجر به ایجاد صف شود که در آن رعایت فاصله‌گذاری نمی‌شود، مضر است و باید از آن جلوگیری شود. من از مردم درخواست می‌کنم به هر مرکزی که مراجعه می‌کنند، با موبایل خودشان QR کد آن مرکز را درخواست کرده و آن را با موبایل اسکن کنند. اگر این اقدام را انجام دهند درباره فاصله‌گذاری و بهداشت محیط و وضعیت بهداشتی چهار سوال مطرح می‌شود و مردم می‌توانند گزارش دهند. این اقدام حق اولیه مردم است و از آنها می‌خواهیم که این اقدام را انجام دهند و یا اگر مورد خلافی دیدند با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.
 
روند نزولی ابتلا به کرونا در کشور و صعودهای کم‌رمق در برخی استان‌ها
وی افزود: در عین حال باید توجه کرد که ما نسبت به چند هفته گذشته، یک روند نزولی ۶۰ الی ۷۰ درصدی در بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا داریم و در حوزه پذیرش بیماران در آی‌سی‌یو روند نزولی ۴۰ تا ۵۰ درصدی داشته‌‌ایم. اگر یک منطقه‌ای دو درصد افزایش داشته باشد، روند صعودی داشته است، اما به معنی این نیست که به درصد قبلی رسیده است. به عنوان مثال اگر یک منطقه ۱۰۰ بستری روزانه داشته، وقتی به ۳۰ می‌رسد و چند روز بعد میزان بستری ۳۲ می‌شود، روند صعودی است، اما طبق تجربیات‌مان طی دو هفته اخیر این صعودها بسیار کم‌قوت و کم‌رمق هستند و دامنه کمی دارند. بنابراین روند صعودی را باید از این منظر مورد توجه قرار داد. بر این اساس در کل کشور روند نزولی است و صعودهایمان هم کم رمق است. حتی اگر در کل کشور هم این اتفاق بیفتد و روند صعودی کم‌رمق داشته باشیم و به عنوان مثال، میزان بستری روزانه از ۱۰۰۰ به ۵۰۰ برسد و بعد در روزهای بعد به ۵۲۰ مورد افزایش یابد، روند صعودی است، اما پیش‌بینی‌ها این است که این صعودها کم‌رمق است و به قله‌‌ای که از قبل گفتیم، نمی‌رسد. تأکید می‌کنم که صعودهایی که در حال حاضر شاهدیم، کم‌دامنه و کم‌رمق هستند و وضعیت کلی کشور روندی نزولی است.
 
آیا ویروس کرونا ضعیف شده است؟
دکتر حریرچی دربار برخی اظهارات مبنی بر ضعیف شدن ویروس کرونا نیز گفت: اخیرا مقالات و تحقیقاتی از آمریکا و جاهای دیگر منتشر شده که تحلیل‌شان این است که رفتار ویروس نه به میزان خیلی زیاد، اما به میزان قابل ارزیابی و تشخیص، ضعیف شده است که این انتظار معمولا وجود دارد. باید توجه کرد که ویروس‌ها در شرایط عادی می‌توانند جهش کرده و تغییراتی داشته باشند، اما این جهش‌ها و تغییرات معمولا خودبه خود از بین می‌رود. گاهی اوقات این تغییرات بسیار قابل توجه است؛ مانند تغییراتی که برای کووید۱۹ یا سارس و مرس اتفاق افتاد و هر سه به ویروس‌هایی خطرناک بدل شدند. منتها باید توجه کرد که اگر ویروس تغییر ژنتیکی بدی نکند، وقتی در سطح اجتماع است و از آنجایی که بدن هر فرد در مقابله با ویروس یک اثر جزئی در راستای تضعیف ویروس بر روی آن می‌‌گذارد، به تدریج باعث می‌شود که ویروس‌ها در دراز مدت ضعیف شوند. کما اینکه در حال حاضر در دنیا موفقیت‌هایی که در برابر ویروس ایدز حاصل شده هم ناشی از اقدامات پیشگیرانه است و هم ناشی از بهبود درمان‌ها و تضعیف خود ویروس. در مطالعات انجام شده از سوی برخی کشورها نشانه‌های اولیه‌ای مبنی بر تضعیف گزارش شده است، اما اینطور نیست که این تضعیف خیلی شدید باشد.


منبع: https://app.mask.ir

 

دیدگاه شما

captcha