;
کرونا با گرما هم کنار آمد/ نگرانی متخصصان نسبت به کمرنگ شدن رعایت فاصله گذاری اجتماعی

کرونا با گرما هم کنار آمد/ نگرانی متخصصان نسبت به کمرنگ شدن رعایت فاصله گذاری اجتماعی

1 تیر 1399
- 0 دیدگاه 37 بازدید 1 پسندیده اند

کرونا با گرما هم کنار آمد/ نگرانی متخصصان نسبت به کمرنگ شدن رعایت فاصله گذاری اجتماعی

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به این که گرمای هوا تاثیری در کاهش قدرت سرایت پذیری ویروس کووید ۱۹ ندارد، گفت: پیش از این بنظر می رسید با گرمتر شدن هوا عفونت های تنفسی کاهش یابد ولی این فرمول در مورد کرونا بی پایه و اساس است تا جایی که متاسفانه گرم شدن هوا بر شدت این بیماری افزوده است.


دکتر پیام طبرسی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که همچنان اپیدمی کرونا در پیک اول قرار دارد اظهار کرد: اپیدمی دوره های مختلفی دارد ولی تا به امروز نشانه ای از سبک شدن بار مبتلایان دیده نمی شود.


وی افزود: کماکان بیماران بدحال با روند رو به رشد بیماری و مشکلات جدی روبرو هستند.


عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: با کاهش محدودیت های پیشگیرانه کووید ۱۹، رعایت اصول بهداشتی به کمترین میزان خود رسیده است.


رعایت فاصله گذاری اجتماعی، در شرایطی که کرونا تمام نشده به پایین ترین سطح خود رسید.


این فوق تخصص ریه با بیان این که استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پایین ترین سطح قراردارد تاکید کرد: در سطح شهر، بانک ها، رستوران ها و در سایر اماکن عمومی تقریبا مردم توجه به فاصله گذاری اجتماعی را نادیده می گیرند و غالبا از ماسک نیز استفاده نمی کنند.


دکتر طبرسی با انتقاد از این که در مترو و اماکن عمومی به هیچ عنوان رعایت فاصله گذاری اجتماعی معنایی  ندارد خاطرنشان کرد: مادامی که مردم و مسوولان توصیه ها را جدی نگیرند. نمی توان انتظار داشت که بار بیماری کاهش یابد. وی افزود: ادامه این روند افزایش صد درصدی بیماری را در پی خواهد داشت.


این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری  توضیح داد: هنوز هم اختلاف نظرهایی مبنی بر این که در پیک اول یا دوم قرار داریم وجود دارد ولی امید داریم که با رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم به وضعیت بحرانی ابتلا به کرونا نرسیم.


سفر در دوره کرونا اقدامی پرمخاطره تلقی می شود


دکتر طبرسی سفر رفتن را یکی از پر مخاطره ترین اقدامات در بحران کرونا ذکر کرد و گفت: بسیاری از افرادی که امروز با حال عمومی وخیم در بیمارستانهای تهران و یا سایر شهرها بستری هستند، بعد از بازگشت از سفر مستقیما به بیمارستان مراجعه کرده اند بنابراین سفر رفتن در دوره اپیدمی کرونا می تواند بسیار کار خطرناک و پرمخاطره ای تلقی شود.


وی با بیان این که مسافرت های دسته جمعی امکان ابتلا به کرونا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، اظهار کرد: هنوز بیماری کرونا به مرحله مهار حتی نزدیک هم نشده، بنابراین در کشور منطقه قرمز، زرد و یا سفید مفهوم علمی ندارد چرا که مرزی میان شهرها وجود ندارد و افراد می تواند به راحتی با هواپیما، قطار و سایر وسایل حمل و نقل از استانی به استان دیگر سفر و بیماری را منتقل کنند.

 

فرمول کاهش سرایت پذیری ویرس در گرما در مورد کرونا بی پایه و اساس است.


این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به این که گرمای هوا تاثیری در کاهش قدرت سرایت پذیری ویروس کووید ۱۹ ندارد، خاطر نشان کرد: پیش از این به نظر می رسید با گرمتر شدن هوا عفونت های تنفسی کاهش یابد ولی این فرمول در مورد کرونا بی پایه و اساس است تا جایی که متاسفانه گرم شدن هوا بر شدت این بیماری نیز افزوده است.


دکتر طبرسی گسترش اپیدمی کرونا در استان های جنوبی را مهر تاییدی بر کنار آمدن این ویروس با گرما دانست.


وی با اشاره به افرادی که دارای علائم خفیف بیماری کووید ۱۹ هستند نیز توصیه کرد: بهترین راهکار ماندن در منزل، جدا کردن اتاق، استفاده از ماسک، جدا کردن وسایل شخصی، به حداقل رساندن ارتباطات اجتماعی و استراحت کردن است.


عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: تنگی نفس و درد قفسه سینه از جمله نشانه های پرمخاطره در بیماری کرونا محسوب می شود که نیازمند مداخلات پزشکی و مراجعه به مراکز درمانی و بهداشتی دارد.


رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری مسافرت را مهمترین عامل ابتلا به  ویروس کووید ۱۹ دانست.


گروه های پرخطر ملاحضات بهداشتی را دوبرابر سایرین رعایت کنند.


وی با اشاره به این که مبتلایان به سه بیماری فشارخون، دیابت و چاقی مفرط، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید هستند افزود: این افراد بیش از سایر گروه ها در معرض خطر عوارض ابتلا به کرونا هستند بنابراین باید شدت بیشتری ملاحضات و توصیه های بهداشتی را مد نظر قرار دهند.


دکتر طبرسی در ادمه سن بالای ۶۵ سال را یکی دیگر از فاکتورهای تشدید کننده عوارض ناشی از کرونا دانست و گفت: طبق تحقیقات متاسفانه، مرگ و میر افراد بالای ۶۵ سال بیش از ۱۴ درصد را شامل می شود، بنابراین ملاحضات بهداشتی در این افراد باید دو برابر سایرین باشد.منبع:https://bit.ly/3ewUgZu

دیدگاه شما

captcha